Síla zrození

Moje milá,

píšu ti tyhle slova, protože vím, že je ve tvých schopnostech je pochopit. Je to trochu paradox, že ti to vůbec adresuji, protože na porod se vlastně připravit moc nedá – nedá se připravit na tu sílu, která tě naprosto uchvátí. Ten zážitek je slovy nepopsatelný, nepochopitelný a nepřenositelný.

I když budeš v těhotenství číst a chodit na všelijaké předporodní kurzy a učit se na nich způsob, jak “správně” porodit, co u toho mít za “vhodné” pomůcky a jakými všemožnými rituály se naladit, stejně nakonec v té nejopravdovější a nejsyrovější porodní chvíli zjistíš, že tě tyhle návody, pravidla a cizí cesty jiných žen svazují. Protože až začneš rodit, stane se z tebe samice, obnažená od všech kulturních slupek.

Porod svleče do naha tvoje tělo i duši. Pokud si to tedy sama dovolíš.

Přesto je tu jedno poznání, které ti o porodu můžu předat. Je to síla, která je větší než my všichni. Je to jako oheň, jako dračice, která spí tiše ve tvém nitru a probudí se plně jenom párkrát za život, tolikrát, kolikrát budeš přivádět na svět dítě.

Až tvoje miminko zaklepe na branku vedoucí do našeho světa (možná to bude trvat dýl, možná to bude hned, není žádné správně a žádné špatně), poznáš sama sebe v takové podobě, v jaké ses dosud neznala. Budeš živočišná, budeš možná i sprostá, budeš nadpozemsky krásná a budeš v té kráse možná i trochu děsivá.

Při porodu se smíchají světy. Svět tam a svět tady. Tvému žasnoucímu rozumu to může celé připadat naprosto neuvěřitelné a bláznivé, tvoje tělo a duše to budou prožívat v celé té jedinečné syrovosti.

Jediná rada, kterou ti můžu dát, je: Nejdi proti svojí síle.

Nesnaž se jí ovládnout. Ona je silnější než ty. Možná se jí zprvu lekneš, možná se jí budeš bát, ale nejlepší, co můžeš udělat, je nasednout jí na záda, udělat ten krok do neznáma jako Blázen v tarotu a nechat se jí vést a unášet.

Každé vlně se poddej, dech ti pomůže. Dech je to, co tě udrží na jejích zádech. Tvoje tělo ti samo řekne, jak dýchat, aby se síla stala snesitelnou a nesmetla tě ze svých zad, zapomeň na všechny návody, které jsi kdy dostala. Nenech se svazovat tímhle světem. Když rodíš, jsi mimo časoprostor.

Nechci ti slibovat, že to nebolí. Ano, některé ženy to nebolí. Ale bolest není nic, proti čemu by bylo potřeba bojovat, odmítat a nepřipustit si to. Když ale nebudeš bojovat, když se necháš unášet, bude to bolet aspoň o něco míň. O něco snesitelněji. Jinak.

Chci ti ještě říct, že i kdyby nakonec porod nebyl zcela ve tvých rukách, i kdybys nad jeho průběhem neměla vůbec žádnou kontrolu, i kdyby tě jeho síla zatlačila tak silně k zemi, že bys nebyla schopná vůbec vnímat sama sebe… je to taky v pořádku.

Neexistuje dokonalý porod.

Neexistuje jediný a dokonalý způsob. Neexistuje dokonalé, jediné a správné místo, kde přivedeš svoje dítě na svět. Není žádné správně a žádné špatně.

Tvoje síla v tobě je, ať s ní porod prožiješ nebo ne. Pomůže ti být tady pro miminko, až bude čerstvé, nahaté, vonící plodovou vodou a teploučké ležet na tvé hrudi. To už ale bude tvoje síla mírná, láskyplná a pečující, zároveň ostražitá a nebezpečná už jen pro vetřelce. Jako lvice.

Tvoje síla tě překvapí pokaždé zas a znova. Až budeš rodit podruhé, potřetí… Vždycky znova budeš ohromená tím, co v tobě dřímá. Nevím, jakou podobu zrovna ta tvoje síla má. Může to být dračice, oheň, moře, vítr, strom, může to být barva… anebo taky nemusí. Tvoje síla nemusí mít vůbec žádnou podobu a je to tak v pořádku. Popisuji ti jí takhle mysticky jen proto, že jinak se popsat nedá, je slovy neuchopitelná. Je to esence, která je ryze ženská… a má transformační potenciál. Čekám a těším se na tvoje nové já ♥

S láskou a ženskou podporou věnováno všem moudrým maminkám.

 

Mirka Valašíková Křížová
Vysvětlím ti, co potřebuje miminko ze svojí podstaty a co potřebuješ ty jako máma. Naučím tě, co můžeš udělat pro to, abyste byli spokojení oba a měli jste radost ze společného života. Více o mně si přečti tady >>
Komentáře