Jak se spolu rýmují prasklinky a kvasinky

Čím dál tím více se ujišťuji o tom, že prasklinky a kvasinky (neboli ragády a candida) se nerýmují jenom obrazně, ale vysloveně jdou spolu ruku v ruce. Pravdou je, že když na prasklinky na prsou nedejbože dojde, žádná báseň to tedy není. Bolest je to pekelná a naprosto soucítím se ženami, které skřípou zuby u kojení z popraskaných prsou.

S bolestivými prasklinkami se ženy setkávají nejen v počátcích kojení. Ony se totiž můžou přihodit i daleko později, třeba při kojení batolete. Jak je to možné?

Že by zase ta TECHNIKA přikládání a přisávání…?

Nevím jak vy, ale já jsem se vždycky všude dočetla a doslechla, že ragády jsou zapříčiněny špatnou technikou přikládání (takže neschopná matka?) a špatnou technikou přisávání (takže neschopné dítě?).

Nechce se mi ale věřit, že by dvouletý mazák nevěděl, jak se “správně” přisávat. A upřímně řečeno – nechce se mi věřit ani že by to nevědělo novorozené miminko. A nevěřím ani tomu, že matka neví, jak má svoje dítě kojit.

Schválně jsem se tedy zaměřila na souvislosti a pokud mě kontaktovaly klientky, že mají ragády na prsou, ptala jsem se jich, jak se cítí celkově zdravotně. Začala jsem totiž krutě podezírat přemnožené kvasinky, že v tom mají prsty. A taky že ano.

Ono těch příčin bolestivého kojení určitě bude víc (třeba přecitlivělost prsou), ale mám dojem, že kvasinky jsou nr. 1. Kvasinku ale rozpoznáte snadno – bolest při přisátí je řezavá, pálivá. Prsa můžou (ale nemusí) být na dvorcích suchá, loupající se, lesklá.

Nedávno mi jedna maminka volala, že má dvorce a bradavky do krve popraskané, a domnívala se, že se asi miminko moc často kojí nebo špatně přisává. Ptala jsem se jí, jestli se jinak cítí dobře. Prý ano. Akorát miminko má moučnivku. Ehm… náhoda? Pokud má kvasinku dítě, má jí velmi pravděpodobně i matka a obráceně.

Před pár dny mě kontaktovala jiná maminka, že jí holčička při kojení poranila zoubky bradavku. Její holčička už má rok, takže ani ona, ani maminka nejsou žádné nejisté začátečnice. Maminka se doteď cítila dobře, ale zamyslela se… a vzpomněla si, že holčička zrovna měla kvasinkovou infekci v podpaždí. Zase náhoda? Podobnými příběhy bych mohla pokračovat i dál.

Dělá, že je neškodná

Někdo přemnoženou kvasinku ve střevech ani nemusí hned pocítit. Celkově konzumujeme hodně bílého cukru a bílé mouky, to mají kvasinky vyloženě rády a třeba o sobě ani hned nedají otevřeně vědět. Když je poctivě krmíme, tak ony se vesele množí a my si toho můžeme všimnout až ve chvíli, kdy na ně citlivě zareaguje naše dítě a naše prsa.

Stalo se mi to taky. V létě jsem si s důvěrou zaplavala v přehradě. A protože jsem asi svoje vnitřní prostředí měla pro kvasinky dobře připravené, na nic nečekaly. Zakously se do mého nejintimnějšího prostoru a snažily se mě ještě několik následujících měsíců s malými pauzami sežrat zaživa. V této době se mi poprvé v životě stalo, že při večerním uspávání můj dvouleťák trošku víc stiskl zoubky a mně se natrhla bradavka.

Vyplývá mi z toho, že kojení, přisávání nebo stisknutí dásničkami či zoubky samo o sobě NENÍ příčina ragád. Za normálních okolností jsou dvorce a bradavky velmi odolné a pružné a jen tak se nepoškodí. PŘÍČINA je v přemnožených kvasinkách ve střevech. Pak už stačí jen malý nevinný spouštěcí impulz a jemná kůže na dvorcích popraská.

Oblíbené hřiště kvasinek je i porod

Určitě víte, že kvasinky zeslabují tkáně, které napadnou. Pokud máte nepříjemnou zkušenost s vaginální candidou, jistě potvrdíte, že tkáň vaginy je při ní velmi citlivá a praská. Na prsou se vlastně děje totéž.

Kvasinka také ráda oslabuje vak blan, proto mnoho porodů začíná spontánně prasknutím vaku a odtékáním plodové vody. Je to poměrně častý úkaz, tak si s tím zase moc nelámejte hlavu, když neporodíte miminko v neporušeném vaku blan. V těhotenství se vnitřní prostředí udržuje v rovnováze dost těžko.

V tomto případě je však důležité zachovat dvě zásadní pravidla: za prvé vnitřní vyšetření ve zdravém těhotenství minimalizovat nebo úplně vynechat a při porodu se vnitřním vyšetřením vyhnout úplně. Jen tak má tělo možnost ochránit dítě, aby se k němu kvasinky nedostaly.

Za druhé po porodu miminko nedávat ani na chvíli z ruky. Tak má jeho imunitní systém příležitost osídlit se bakteriemi matky a ne bakteriemi pečujícího personálu a cizího prostředí.

Vzhůru do boje!

Prevence je určitě nejlepší cesta 🙂 Tkví ve vyvážené stravě, minimální konzumaci bílého cukru, bílé mouky a kravského mléka.

Co ale dělat, když už nás dostanou? Doporučení jsou různá, posílám vám ta, která se mi osvědčila – zařaďte je ideální všechny:

  • Za prvé zkuste změnit způsob kojení na aktivní, biologické “savčí” kojení. Bolest se tím výrazně zmírní. Z postiženého prsa (prsou) je nutné i dále kojit, aby nedošlo k zatvrdlinkám a městnání mléka. Jestli potřebujete více informací o tom, co to vlastně je a inspiraci, prohlédněte si stránky Přirozené kojení.
  • Odpočívejte! Tělo je náchylné k napadení kvasinkami, když je imunita oslabená. A imunitu oslabuje stres. Proto odpočívejte, nic nedělejte, jen buďte a nechte o sebe pečovat.
  • Za sebe doporučuji jíst alespoň měsíc až dva kapky z lichořeřišnice nebo z divokého oregána, které je nejsilnějším přírodním antibiotikem a antimykotikem na světě. NAJDETE HO TADY.
  • Prsa je potřeba hodně větrat. Jedna klientka mojí kolegyně vymyslela super vychytávku, kterou od té doby vždycky doporučuji: do starého trika vystřihnout kolečka a tímto způsobem doma větrat. Asi by si to dotyčná žena měla nechat patentovat 🙂
  • Prasklinky můžete potírat výluhem z řepíku lékařského, který má silně hojivé účinky. Potírejte jím prsa x krát za den a nechte vždy zaschnout. Smývat před kojením se nemusí. (Od často doporučovaného éterického oleje z levandule jsem už před časem upustila, protože z neznalosti mají maminky tendenci zacházet s aromaterapií velmi neopatrně. Stejně tak kapky z citrusů – pro miminko jsou toto velmi silné vůně a chutě a můžou víc uškodit než pomoct.)
  • Podpořit hojení ranek vám krásně pomůžou taky kvalitní bio oleje, takové tekuté zlato je měsíčkový balzám. Všechny tyto produkty jsou vhodné i pro miminka a z prsou je před kojením nemusíte smývat.
  • Ze stravy vynechat bílou mouku, bílý cukr a kravské mléko. Kvasinkám složení 3B děsně chutná, tak je přestaňte krmit. (No jo, já vím, po porodu je to často sci-fi… Alespoň tyto složky stravy dočasně omezte :))
  • Nepoužívejte jednorázové vložky do podprsenky (a pokud trpíte na vaginální mykózu, pak ani jednorázové hygienické vložky a tampóny, u dětí kvůli opruzeninám a kvasinkám nepoužívejte jednorázové pleny). V buničině a plastu nasáklých chemií se to pěkně zapařuje a vytváří se tam opět ideální prostředí pro rozmnožování kvasinek. Lepší a zdravější (a ekologičtější a ekonomičtější) volba jsou látkové vložky a plenky.
  • Kloboučky z ryzího stříbra: Pokud bojujete už dlouho a prasklinky se ne a ne zahojit, doporučuji vám zainvestovat do stříbrných kloboučků z ryzího stříbra. Nosí se v podprsence mezi kojením. Stříbro se vyznačuje svými antibakteriálními a antiseptickými vlastnostmi, čímž napomáhá hojení. Víc o stříbrných kloboučcích si přečtěte TADY.

Přeji vám, ať tenhle boj nemusíte nikdy vést a pokud už na bitevním poli stojíte, ať je brzy vítězství na vaší straně!

Mirka Valašíková Křížová
Vysvětlím ti, co potřebuje miminko ze svojí podstaty a co potřebuješ ty jako máma. Naučím tě, co můžeš udělat pro to, abyste byli spokojení oba a měli jste radost ze společného života. Více o mně si přečti tady >>
Komentáře