“Pani, a nepotí se Vám tam moc?”

deštníkováS touto poznámkou starostlivých kolemjdoucích se můžete nejednou setkat, nesouc v teplých letních dnech dítě v šátku na svém těle.

No, to víte, že se tam potí. I vy se samozřejmě budete potit.

Ale zkuste se teď na pocení podívat z jiné stránky, než z té, že potit se není módní – je to totiž fyziologický stav, zdravá odpověď organismu na horko, protože pocením se tělo ochlazuje. Kdyby se tělo nepotilo, něco by nebylo správně.

Mateřský organismus má od přírody jeden úžasný dar, a tím je schopnost přizpůsobit se teplotním potřebám dítěte. Podmínkou ovšem je, aby se dítě nacházelo přímo na těle matky. Jistě víte, že po porodu se teplota těla ženy o nějaký stupínek zvýší, tím je zabezpečeno, že zahřeje své novorozené dítě na svém břiše.

Matku žádný neživý inkubátor ani vyhřívané lůžko prostě nemůže překonat.

A možná už také víte, že třeba na horečku je nejlepší terapií nošení dítěte nebo spaní kůže na kůži. Proč? Protože to bezvadně funguje i obráceně – tělo matky naprosto neomylně pozná, že dítě se musí ochladit, a proto se během velmi krátké doby přizpůsobí, začne se potit a dítě prostě zchladí. Kdo vyzkoušel, ten potvrdí.

Pokud se tedy teplota matčina těla přizpůsobuje potřebám dítěte v extrémních případech, jako je horečka nebo poporodní dny, bylo by nesmyslné předpokládat, že se tak neděje i za normálních okolností.

Zajímavé je uvědomit si, jak je o děti pečováno v Africe. V neustálých vedrech jsou děti nošeny na tělech matek. Mají tak zabezpečeno nejen ochlazování pocením, ale také stálý příjem tekutin, protože prsa mají na dosah a mohou se kojit, kdykoliv potřebují.

V našich západně kulturních končinách může být společnost sváděna k myšlence, že v horké letní dny musí být miminku určitě lépe v kočáru než na těle matky. Pot získal jakousi démonickou pověst a pozapomnělo se, proč nás jím příroda vlastně vybavila.

Miminku je nejlépe na těle matky od jara až do zimy.

Mou kamarádku Petru (ProstěSpolu.cz) napadlo udělat takový test, kolik stupňů je asi v kočáru, když je venku kolem 28°C. Takový normální letní den, co říkáte? S Petřiným svolením přikládám fotky naměřených hodnot. Teploměr byl umístěn v místech, kde dítě mívá obyčejně hlavičku. Výsledek mě naprosto šokoval. Ano, vidíte dobře: vlhkost vzduchu pouhých 11%, teplota celých 48°C!

2015-07-04

V takových podmínkách se o miminku nedá říct, že spokojeně spinká. V těchto podmínkách je dítě totálně přehřáté a upadá do stavu podobného paralýze. Plakat by byl již život ohrožující stav, tělo dítěte si nemůže dovolit pláčem zvyšovat svou teplotu, nejlepším řešením je tedy hluboký spánek.

Jak si tedy nejlépe pomoct v teplé letní dny, aby nám nošení bylo co nejpříjemnější?

  • deštníková 2Existují funkční materiály, které samy o sobě chladí – např. hedvábí, bambus, vlna. Šije se z nich oblečení a tkají se s těmito příměsemi i šátky. Ačkoliv, upřímně řečeno, když je venku horko, budete se samozřejmě potit i v šátku s hedvábím, takže se nebojte klidně sáhnout i po obyčejné bavlně (nebo lnu či konopí), ta se dá s klidným svědomím rozložit jako podložka i na trávník a šátek neutrpí škody.
  • Vyhýbejte se nezastíněným místům.
  • Nedá-li se vyhnout přímému slunci, mějte po ruce slunečník. Dobře vám poslouží i obyčejný deštník.
  • Samozřejmě do šátku oblékejte sebe i miminko méně a používejte třeba funkční látky, o kterých jsem psala výše. Třeba na vlně propocené části trika ani nejsou tolik viditelné.
  • Nebo v teplé dny choďte v šátku klidně úplně nazí (pro kojení je to beztak ideální) 🙂
  • Sama pijte a kojte miminko podle jeho chuti, potřeb a bez omezení. Kojení mu úplně stačí, nepotřebuje ani čaj, ani vodu.

Nošení v zimě se zase budeme věnovat jindy. Teď vám přeju krásné letní dny prožité s miminky na vašich tělech a… přírodnímu chlazení sláva! 🙂

Mirka Valašíková Křížová
Vysvětlím ti, co potřebuje miminko ze svojí podstaty a co potřebuješ ty jako máma. Naučím tě, co můžeš udělat pro to, abyste byli spokojení oba a měli jste radost ze společného života. Více o mně si přečti tady >>
Komentáře