Miminko uplakánek

První dva tři týdny po porodu bylo tvoje miminko božsky hodné, spinkalo několik hodin v kuse. Kam jsi ho položila, tam jsi ho našla, ani kojit se moc nechtělo, péče o něj byla nenáročná. Ty ses radovala, že se jeho narozením nic nezměnilo, že můžeš žít dál tak, jak jsi byla zvyklá. Pak se to ale najednou otočilo a od té doby křičí, až rudne, vrtí se, pořád pláče, nedá se utišit, ty nevíš pořádně, co chce. Proč?

Jak se z andílka stane uřvanec?

Stává se to. Záleží na okolnostech porodu a hlavně na hodinách, dnech a týdnech PO porodu. Protože:

 • miminko, které cizí ruce bezprostředně po narození odnesou od mámy (třeba po dvou hodinách) a zabalí do látky, se nějakou dobu snaží mámu volat. Když máma nepřichází, začne miminko šetřit silou a “vypne se” – klidně i na několik týdnů.
 • látka na citlivé kůži je pro miminko nesnesitelně hrubá.
 • miminko je evolučně nastaveno žít i po narození na těle mámy v jednom velkém doteku a pokud toto bezpečné prostředí chybí, pak je to tu pro něj logicky nebezpečné.
 • instinktivně ví, že když máma na jeho volání nepřišla, musí být samo potichu, aby ho nenašel a nesežral predátor.
 • musí teď šetřit energií, protože tak třeba bude mít větší šanci na přežití. Život je pro něj džungle navzdory tomu, jaké datum a století píšeme.

Vím, jak je kolikrát těžké se všem těm cizím rukám postavit a miminko jim prostě nevydat. Někdy to prostě ani okolnosti porodu nedovolí a doma tě pak ani nenapadne měnit to, co tě naučili, ze strachu, abys něco neudělala špatně nebo miminku neublížila.

Pro tebe je důležité, abys věděla, že lidské mládě je malý pravěký človíček. Nechápe, že se narodilo do 21. století, kde pro něj máme připravené náhražky mámy. Nestojí o ně. A tak se jednoho dne po tom šoku z odloučení od mámy probere a začne se o naplňování svých potřeb hlásit. Takže je to vlastně pozitivní!

Jak to teda řešit a reagovat?

 • Ideálně miminko vůbec nevydat z náručí už po porodu (ani za dvě hodiny! Dvě hodiny “bondingu”, jak tomu říkají, jsou systémový výsměch. Takzvaně aby se vlk nažral a koza zůstala celá.)
 • Jestli už se stalo, tak se stalo. Vrať se zpátky do toho bodu a tam s miminkem zase navaž přetrženou nit zamilovávání se. Prostě si ho dej nahaté na svoje nahaté tělo a jednoduše si to užívej, očichávej si ho, hlaď ho. Na hodiny nekoukej. Dopřej vám to tolik týdnů, kolik oba potřebujete.
 • Kůže na kůži je kontakt, který léčí rány na těle i na duši. Prostě si mazlení “na naháče” dopřávejte tolik, co se do vás vejde. Na oblékání budete mít celý život. Jednoho dne sama ucítíš, že jste mazlením kůže na kůži nasyceni.
 • Nedělej rozdíl mezi dnem a nocí. Miminko ho totiž taky nedělá a potřebuje tě, ať svítí Slunce nebo Měsíc.
 • Nemusíš pořád jenom ležet. Můžeš se hýbat s miminkem na těle – šátek nebo nosítko ti pomůže v tom, abys neměla ruce vytahané až ke kolenům. A dá se tak nosit diskrétně i kůže na kůži.
 • K papání taky patří vylučování, že jo. Vnímej vylučovací rytmus miminka a neboj se sundavat mu plenu. Nemusí to lítat na podlahu. Kyblík, umyvadlo, záchod nebo miska je po ruce… A víš co? Krásně tím vyřešíš bolení bříška a prdíky.
 • Oprosti se od svých vlastních očekávání, že život pojede ve stejných kolejích, ve kterých jel doteď. Žebříček hodnot prostě zažije revoluci a třeba to bude bolet, ale bez toho bys s miminkem vlastně pořád jenom bojovala. A to asi nechceš.
 • Neporovnávej svoje dítě s dětmi kamarádek. Můžou ti vyprávět co chtějí, ale ty tam s nimi nebydlíš, takže realita může být jakákoliv. Navíc každé dítě má jiný temperament, jinou povahu. A pokud kamarádky miminko nepláče tolik jako tvoje, neznamená to ještě, že je spokojené.

A hlavně – neočekávej, že miminko už nikdy nebude plakat. To je nereálné. Možná díky tvojí lásce a péči nebude už muset plakat tolik, ale pláč je pro něj i nadále komunikační prostředek a jeho prostřednictvím ti miminko něco sděluje.

Ve fyzickém kontaktu s tebou se navíc cítí bezpečně a proto se nerozpakuje to na tebe všechno vypustit. Je to od něj projev důvěry vůči tobě. Když tohle víš, tak se i ten pláč líp přijímá 🙂

Mirka Valašíková Křížová
Vysvětlím ti, co potřebuje miminko ze svojí podstaty a co potřebuješ ty jako máma. Naučím tě, co můžeš udělat pro to, abyste byli spokojení oba a měli jste radost ze společného života. Více o mně si přečti tady >>
Komentáře