Kurz nošení dětí v šátku

"Dítě na hrudi matky je ten nejzdravější obraz mateřství."

(Anna Pohořálková)

Nošení dětí na těle rodiče je přirozeným a láskyplným způsobem péče o miminka, je odpovědí na jeho přirozená očekávání.

Nošení uspokojuje jednu ze základních potřeb miminka i maminky - nepřetržitou fyzickou blízkost. Nošením se prohlubuje a posiluje citová vazba mezi dítětem a matkou.

Nošení má léčebný účinek také po prožitých porodních a poporodních traumatech a je prevencí vzniku poporodních depresí. Je přirozeným pokračováním těhotenství, napomáhá poporodní adaptaci, prohlubuje naše mateřské kompetence a sebevědomí.

Na kurzu se dozvíte:

 • proč jsou miminka nošenci a jaké vrozené předpoklady k tomu mají
 • utváření vztahu od chvíle porodu (bonding) a jak na toto období navazuje nošení
 • jaká očekávání a potřeby má novorozenec a proč je dobré mu je naplňovat
 • jak nošení posiluje mateřské sebevědomí a vztah mezi mámou a dítětem
 • jestli a jak nošení ovlivňuje psychomotorický vývoj dítěte
 • souvislost s kojením
 • s jakým chováním miminka v šátku se můžete setkat
 • jaké další výhody nošení přináší
 • jak do šátku oblékat sebe i dítě
 • a jakékoliv další otázky, které vás napadnou

Na kurzu se naučíte:

 • základní a jednoduchý úvaz na břicho kříž s kapsou uvnitř, který je vhodný pro celé období nošení
 • pohodlně a bezpečně vázat miminko do šátku, buď nejprve s panenkou o velikosti a váze novorozeného miminka nebo rovnou s vlastním miminkem, pokud je už na světě
 • jaké jsou fígle pro kojení v šátku
 • jak miminko z šátku bezpečně vyndat
 • jak rozpoznat ergonomické nosítko od klokanky a jak ho vhodně nastavit

Pro koho je kurz vhodný:

 • těhotné ženy,
 • maminky s novorozenými miminky
 • ženy plánující těhotenství
 • vítáni jsou i tatínci 

V současnosti poskytuji pouze individuální kurzy.

Doba trvání je cca 3 hodiny.

Není třeba mít vlastní šátek, bude Vám zapůjčen na kurzu.

Ceny kurzů:

Skupinový kurz (v současnosti neposkytuji)400 Kč
Individuální kurz500 Kč
Kurz nošení dvojčat700 Kč
Individuální poradenství - 1. po kurzuzdarma
Každé další individuální poradenství200 Kč
Cestovné mimo Cheb3 Kč/ km

Když se mi narodil syn, dělala jsem vše tak jak ostatní dělávají. Ale bohužel, v kočárku se synovi nelíbilo a plakal a plakal. Dvouhodinová procházka znamenala jeho dvouhodinový usilovný pláč a já taky neměla daleko k pláči. Když byli malému tři měsíce, řekla jsem si a dost! Od kamarádky jsem se doslechla o šátku a tak jsem vyrazila na kurz k Mirce. A konečně, synek se pořádně vyspal a bylo nám hned lépe. Na Mirce obdivuji její neustálý optimismus a dobrou náladu. Vše znovu a znovu s klidem vysvětlí a ukáže. A dozvíte se mnoho dalších informací. O porodu, o bondingu, o plenkách atd. Já osobně jsem Mirce moc vděčná a vřele její kurz doporučuji.

Vendula

S kurzem šátkování u Mirky jsem byla vážně moc spokojená. Nejen že mě naučila nosit můj poklad na svém těle, u srdíčka, ale i mi ukázala jiný úhel pohledu, jak se svým dítětem prožívat nejen první chvilky po jeho narození. Věřím, že to jak pro mě tak i pro našeho chlapečka budou ty nejhezčí chvíle a už se na ně moc těším.

Lída

Když jsem se čekala prvního syna, rozhodla jsem se pro látkové plenky a i pro šátek, se vším jsem začínala opatrně a tak nějak se prokousávala vším sama pomocí youtube a informací od kamarádky na dálku. Pak jsem se seznámila s Mirkou na hřišti, naši kluci spolu bojovali a tak setkávání nebylo tak časté. Časem jsme se mohli potkávat častěji a nyní jsou z kluků nejlepší kamarádi. Mirka mezitím nasbírala zkušenosti v očekávání druhého potomka a ty mi nadšeně předávala. Spousta informací byla pro mne velice důležitá a ovlivnila můj porod. Jak uvázat a jak nosit a jak nečůrat do plenky, na to všechno je odborník. A já bezplenkovku opravdu dělat nechtěla. Občas prohodila jak na to, no a jak to dopadlo, právě jsem s malým odběhla od psaní na nočníček... Začínaly jsme obě tak trošku kůly v plotě a teď už to díky Mirce vypadá, že nebudeme jen 2, ale celá skupinka a že zašátkujeme částečně Cheb a že už na nás nebudou koukat jako na něco exotického a doufám, že nás bude víc a víc. A k šátkům jen dodám, že po porodu mi chybělo bříško, díky šátku jsem měla své miminko zpět a mohla ho cítit zase na svém těle :)

Katka

Byla jsem na kurzu šátkování u Mirky, a jsem opravdu moc spokojená. Vše podává trpělivou, citlivou a srozumitelnou formou, že se člověk nebojí zeptat :). A praktické procvičování, i případné zopakování, jsou naprosto dostačující pro začátek. Navíc Mirka poradí a ráda pokecá i o jiných věcech kolem rodičovství, což je super. Doporučuji, za mne přínosné a příjemně strávené chvíle... Držím palce, ať vyškolíš další a další spokojené mamky. Díky!

Andrea

Zdravím vás... po velmi špatné zkušenosti s porodem v Chebu jsem se rozhodla rodit jinak a jak už to tak bývá, vesmír mi pomohl - potkala jsem Mirku 🙂 Zprostředkovala mi porodní plán, porodní asistentku, byla mi podporou, a naučila mě vázat šátek. Protože mám své dvě krásné dcery rok po sobě, šátek je tedy velkým darem 🙂 (pro mé ruce i srdce ) A tím to nekončí, učím se stále novým úvazům, novým věcem. Mirka má opravdu profesionální přístup. Ať už se jedná o předporodní přípravu těhotných nebo po porodu, ba i při porodu dobré informace 🙂 Vřele ze srdce doporučuji nosit v šátku, doporučuji jít na kurz, kde nejen dostanete informace jak nosit - vázat, ale vše, co potřebujete ohledně mateřství. Nebojte se na cokoliv zeptat. Zkušený z nebe nespadl 🙂 Ale jde o to, nebát se prociťovat sama sebe a učit se stále o nás samých, jakožto matkách a dětech. Vždyť my vychováme další generaci - proto co nejméně traumat před, při a po porodu.

Pavlína